w ramach programu inkubacji.
Start-upy sektora kosmicznego w Brain Embassy
Jest to wiekopomna chwila dla naszej marki. ESA BIC to idealna ścieżka rozwoju dla start-upów, które możemy wesprzeć, zapewniając przedsiębiorstwom sprzyjające warunki do pracy. Nad projektem inkubacji po polskiej stronie pracuje kilkadziesiąt podmiotów, co również bardzo nas cieszy - jest to idealny przykład co-creatingu, czyli idei, którą promujemy w naszych coworkingach”
- opowiada Monika Kaczmarczyk, Dyrektor Operacyjna w Brain Embassy.
W naszych zadaniach podejmujemy kwestie dotyczące możliwości wykorzystania danych satelitarnych w ramach programu Copernicus, dostarczenia wiedzy, gdzie szukać niezbędnych informacji, oraz tego, w jaki sposób przetwarzać dane satelitarne. Cieszę się również, że Brain Embassy uczestniczy w procesie inkubacji start-upów, umożliwiając im korzystanie z nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni coworkingowej”
- dodaje Paweł Kwiatkowski, Dyrektor Generalny Absiskey Polska.
Wsparcie start-upów branży technologii kosmicznych
Ruszyło w Polsce ESA BIC Poland, którego celem jest wsparcie 35 startupów wykorzystujących technologie kosmiczne w okresie 5 lat. Wsparcie jakie otrzymuje startup to: finansowanie bezzwrotne – 50 tys. Euro, wsparcie biznesowe, prawne i technologiczne – łącznie 140 godzin oraz dostęp do szerokiego grona partnerów krajowych i zagranicznych (sieć inkubatorów ESA BIC liczy już 29 lokalizacji w Europie). W Polsce projekt realizowany jest w dwóch miastach: Warszawie i Rzeszowie. W Warszawie inkubowanych będzie 5 startupów rocznie, ulokowane zostaną w przestrzeniach Brain Emabssy. Za realizację całego projektu odpowiada Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., a za proces inkubacji w Warszawie Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej”
- tłumaczy Michał Chwieduk, Head of ESA BIC Poland.
Realizowany przez Fundację przedsiębiorczości Technologicznej proces inkubacji pozwala młodym firmom zweryfikować założenia biznesowe, jak również ustalić optymalny sposób rozwoju produktu czy osadzić się w ekosystemie innowacji stworzonym w ramach ESA BIC. Jednocześnie, dzięki zaangażowaniu partnerów technologicznych i merytorycznych ESA BIC Poland, każdy z inkubowanych projektów otrzymuje w uzgodnionym zakresie wsparcie eksperckie, oraz dostęp do infrastruktury B+R czy wiedzy branżowej”
- dodaje Magdalena Jabłońska, Prezes Zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej.
- Materiały: ESA BIC Poland: https://esabic.pl/
- Krajowy Program Kosmiczny na lata 2021 – 2026; Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
- Polski sektor kosmiczny 2020. Analiza stanu obecnego, trendów i technologii w ujęciu krajowym i na tle międzynarodowym.